Обіцяний гігават Зеленського: депутат навів реальні дані про будівництво генерації

У 2024 році було введено 14 генеруючих установок загальною потужністю 32,787 МВт, а також три об'єкти газової генерації потужністю від 20 до 25 МВт, які в сукупності мають потужність 71,4 МВт.

В Україні з обіцяного гігавата розподіленої генерації електроенергії реалізовано лише 133 МВт, що становить лише 13% від запланованого обсягу. Про це заявив народний депутат від партії "Голос" Ярослав Железняк.

"Поставимо крапку у питанні "а як там гігават Зеленського?". Відповідь коротка — навіть чверті не збудували… Міненерго неодноразово заявляло, що задача виконана (таку інформацію надавали й в Офіс Президента). Але експерти і медіа сумнівалися в цих твердженнях", — підкреслив депутат.

Він також опублікував офіційну відповідь від НЕК "Укренерго", на основі якої були зроблені ці розрахунки. В листі вказано, що на кінець 2024 року сумарна потужність введених в експлуатацію об'єктів розподіленої газової генерації, зокрема малих ТЕЦ та когенераційних станцій, становить 167,51 МВт. З цієї кількості у 2024 році було введено 14 генеруючих установок загальною потужністю 32,787 МВт, а також три об'єкти газової генерації потужністю від 20 до 25 МВт, які в сукупності мають потужність 71,4 МВт.

Також у компанії зазначили, що ці дані не включають розподілену газову генерацію, яка підключена безпосередньо до внутрішніх мереж споживачів і не поставляє електроенергію в об’єднану енергосистему України. Крім того, не враховані мініелектростанції, які використовуються лише як резервні або аварійні джерела живлення. "Укренерго" також не має даних про генеруючі потужності, які побудовані та підключені, але ще не введені в експлуатацію.

Портал "Коментарі" писав, що українська енергосистема може зіткнутися з однією з найскладніших зим за останні три роки. Олексій Брехт, виконувач обов'язків голови "Укренерго", пояснив, що компанія підготувала три різні сценарії, залежно від ситуації з безпекою. Найгірший передбачає масовані атаки на об’єкти генерації та передавальної інфраструктури, що може викликати суттєві труднощі для забезпечення безперебійного енергопостачання в холодні періоди.