Навіщо Україна та США підписали меморандуму щодо угоди про надра: на що варто звернути увагу

Цей документ може бути необхідний для того, щоб зберегти обличчя, як американським, так і українським переговорникам

В мережі з’явився повний текст меморандуму зі США щодо угоди про економічне партнерство. У меморандумі йдеться, що угода відкриватиме можливості для інвестицій, модернізації інфраструктури та взаємовигідного партнерства України та США. В тексті нічого не сказано про борги України. Також в документі фігурує дата 26 квітня 2025 року, як дедлайн, коли від переговорних команд очікується звіт про прогрес у переговорах щодо укладання вже самої угоди. Про що говорить підписання даного меморандуму? Чи є загроза для України? Видання "Коментарі" розбиралося в цих питаннях, проаналізувавши думки експертів.

Домовилися домовлятися

Засновник соціологічної компанії Active Group, політичний експерт Андрій Єрьоменко звернув увагу, що в тексті меморандуму стоїть дата 26 квітня не як дата обов'язкового підпису і дедлайну, а як дата, коли має бути звіт від переговорних команд.

"Звіт може бути в стилі "ми дуже продуктивно працювали і будемо працювати надалі і ми рухаємось до підписання швидкими темпами....". Ну і далі в цьому стилі. Мені здається, що цей документ необхідний для того, щоб, так би мовити, зберегти обличчя, як американським, так і українським переговорникам. Оскільки домовитись про підписання і про умови, які були б прийнятні поки що не виходить, а щось показувати в якості прогресу треба", – прокоментував Андрій Єрьоменко.

Експерт додає, цей меморандум цілком підходить для того, щоб продемонструвати, що триває процес перемовин і всі налаштовані позитивно і нібито всі виграють від цього і взагалі ми рухаємось вперед. Але він ні до чого не зобов'язує, окрім як намагатись далі домовитись, що сторони і так роблять з меморандумом чи без.

Добре, що у документі немає жодного слова про борги України

Дипломат, політичний експерт, колишній заступник командира роти добровольчого формування Бориспільської місцевої територіальної громади №1 Вадим Трюхан як позитив відзначив те, що в обговорюваному меморандумі немає жодного слова про борги України за зброю, яку США надавали Україні безоплатно.

"І добре, що є абзац про внесок України в зміцнення міжнародної безпеки, шляхом добровільної відмови від "третього ядерного арсеналу за величиною у світі". Проте погано, що є дедлайн – 26 квітня, хай і в мʼякій формі, для підписання угоди про українські копалини. І погано те, що у Вашингтоні на наступному тижні чекають премʼєра, а не президента, - свідчення того, що Білий дім не хоче мати справ напряму з ним і його ефективними менеджерами", – зазначив Вадим Трюхан.

За його словами, на наступному тижні Денису Шмигалю не позаздриш, бо цей час може стати для чинного прем’єра найскладнішим у всій його, без сумніву успішній, карʼєрі.

Читайте також на порталі "Коментарі" - Україна та США розпочнуть новий раунд переговорів щодо угоди про надра: деталі.