Голова антикорупційного комітету ВРУ: дії міністра оборони руйнують реформу оборонних закупівель

Анастасія Радіна критикує Рустема Умєрова за встановлення "ручного режиму" управління Агенцією оборонних закупівель.

Голова Комітету з питань антикорупційної політики Верховної Ради України Анастасія Радіна жорстко розкритикувала дії міністра оборони Рустема Умєрова, заявивши, що вони підривають реформу оборонних закупівель і ведуть до встановлення "ручного режиму" управління Агенцією оборонних закупівель (АОЗ).

За словами Радіної, 17 грудня 2024 року міністр утворив незалежну Наглядову раду АОЗ. Проте, за місяць роботи рада встигла ухвалити лише одне рішення — про продовження контракту з чинною директоркою агенції Мариною Безруковою. Це рішення, яке, за її словами, було дійсно незалежним, викликало обурення міністра.

24 січня 2025 року Умєров ухвалив рішення про "відкликання" з Наглядової ради двох провідних експертів у сфері збройних закупівель — Юрія Джигира і Тараса Чмута. Радіна зазначила, що такі дії виглядають як спроба перезапустити Наглядову раду до повного усунення незалежності її членів.

Крім того, міністр, не маючи відповідних повноважень, самостійно призначив нового керівника АОЗ. На думку Радіної, це руйнує реформу оборонних закупівель і демонструє, що ключові посади в агенції можуть бути підконтрольними та змінюватися за бажанням міністра.

"Міністр, який порушує закон; не забезпечує виконання збройних контрактів; підриває довіру до Міноборони та руйнує реформу закупівель, має подати заяву про відставку", — наголосила Радіна.

Вона також звернула увагу на те, що станом на листопад 2024 року внутрішній департамент ДВТП при Міністерстві оборони не виконав більш ніж половини контрактів, укладених ще у 2022-2023 роках. На додачу до цього, міністр не спрощує бюрократію погодження контрактів, що лише ускладнює процес забезпечення Збройних Сил України необхідною технікою та боєприпасами.

"Міністерством оборони країни, що воює, має керувати людина, для якої законність, прозорість і підзвітність — не пусті слова", — резюмувала Радіна.

Дії міністра викликають серйозне занепокоєння не лише серед української влади, а й серед міжнародних партнерів, які підтримують Україну в боротьбі проти агресора.