Чому Україні важливо досягти продовження зернової угоди – яку роль може відіграти Туреччина
Зараз, якщо росіяни не захочуть продовжувати угоду, термін якої спливає 18 березня, своє слово може сказати Туреччина
Російський міністр закордонних справ Лавров заявив, що продовження "пакетної" зернової угоди (закінчується 18 березня) можливе лише, якщо "будуть враховані інтереси російських виробників сільгосппродукції та добрив у плані безперешкодного доступу на світові ринки". Як ситуація навколо зернової угоди може розвиватись далі? Які важелі впливу на Росію слід застосувати? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.
Треба активніше включатися у боротьбу проти агресора, який хоче зірвати "зернову угоду", всіляко її гальмує
Народний депутат VIII скликання, президент Української аграрної конфедерації (УАК) Леонід Козаченко розмірковує так:
За словами експерта, до вторгнення ворога майже 80% експорту продуктів сільськогосподарського походження (зерно, олія, комбікорми) ми здійснювали морськими шляхами. Але через нову фазу війни РФ заблокувала такі можливості. Зрештою втрачають і Україна, і світ.
Те, що Росія вимагає натомість продовження роботи цього коридору – розширення власних поставок на світовий ринок, може бути розглянуте, вважає він. Але має йтися лише про продовольство. Не про нафту, нафтопродукти чи добрива. Плюс – у такому разі ми маємо отримати можливість відвантажувати продукцію не лише з Одеської, а й з Миколаївської області.
Анкара може натиснути на Москву у питанні продовження "зернової угоди"
На думку експерта Міжнародного інституту демократій, екс-командира 2-ї роти 24-го батальйону "Айдар" Євгена Дикого, ключовий важіль тиску на росіян у цьому питанні – у турецького президента Ердогана.
А натиснути Анкара на Москву може. Минулої осені, нагадує експерт, коли росіяни заявили, що не хочуть продовжувати дію зернової угоди, Туреччина чітко дала зрозуміти – коридор продовжить діяти, незалежно від того, чи братиме участь у цьому РФ.
І ті кілька днів, коли російських спостерігачів не було, коридор працював найшвидше. Зуміли спокійно пройти судна, які раніше тижнями стояли, чекаючи, поки російські інспектори зроблять ласку їх оглянути. У результаті представники країни-агресора швидше повернулися в угоду, щоб мати можливість гальмувати роботу коридору та зберегти обличчя.
Читайте також на порталі "Коментарі" - чого найбільше потребують аграрії на старті посівної – які найбільші ризики.