Чи справді Україна летить в демографічну прірву: скільки людей офіційно нині працює

Реалії України - це низька народжуваність, висока смертність і мільйони українців, які змушені були виїхати за кордон

Останнім часом все активніше говорять про демографічну кризу в Україні? Чи справді проблема серйозна? Скільки людей офіційно нині працює в Україні? Видання "Коментарі" розбиралося в цих питаннях, проаналізувавши думки експертів.

Людей працездатного віку ставатиме ще менше

Заступник директора з наукової роботи Інституту демографії та проблем якості життя НАНУ Олександр Гладун в інтерв’ю ТСН розповів, що наразі в Україні забили на сполох через вивезення за кордон великої кількості дітей. І Олександр Гладун пояснює чим це загрожує для демографії.

"Вивезення дітей – це дуже небезпечно для демографії. Тим більше, що народжуваність в країні на дуже низькому рівні. Тобто це підриває демографічний потенціал країни. Це загрожує тим, що постаріння населення у нас буде збільшуватися ще стрімкішими темпами. Постаріння – це частка людей у віці 60 років і старше від загальної чисельності населення країни. За кордоном постаріння рахується з 65 років і старше", – говорить експерт.

Він зауважив, до війни в Україні частка осіб 60 років і старше була приблизно на рівні 23-25%. І при цьому ми не вважалися найбільш "старою" країною Європи. Хоча це доволі високий рівень постаріння. Він призводить до суттєвого тиску на соціальну інфраструктуру, дає надмірне навантаження на певні соціальні фонди, зокрема на Пенсійний фонд, запевняє науковець. Після війни, державі буде досить складно виплачувати усі ці пенсії.

До того ж буде збільшуватися чисельність людей з інвалідністю через війну, які будуть мати право на виплати. Поглибляться проблеми з працевлаштуванням таких людей. Потрібно буде створювати нові робочі місця, робити так, щоб така людина не почувалася відірваною від суспільства.

"Через те, що діти залишаться за кордоном, у майбутньому людей працездатного віку, які платять податки і роблять відрахування до Пенсійного фонду, ставатиме значно менше, а пенсіонерів, навпаки, буде все більше і більше. Якщо у нас буде зменшуватися кількість молоді, то і на ринку праці кількість працездатних осіб зменшиться, а частка людей у віці 60 років і старше ставатиме більшою. Це може перетнути критичну межу і постане питання: звідки брати кошти, щоб їх виплачувати?", – зазначає Олександр Гладун.

Потрібно створити такі умови для бізнесу, щоб він не йшов у тінь і платив податки

Провідний експерт ринку праці Сергій Марченко в інтерв'ю "Українському радіо" заявив, що наразі в Україні офіційно працює 9 мільйонів людей. В той же час, коли російські окупанти не захопили Крим, а Україна контролювала Донбас, працювало близько 18 млн осіб.

Щодо того, як повертати людей, які виїхали з України, то, на думку експерта, потрібно створити такі умови для бізнесу, щоб він не йшов у тінь і платив податки. У нас давно вже демографічна криза, яка почалася ще до початку війни і її так просто не зупиниш. Звичайно війна тільки посилила всі ці тенденції.

Експерт, посилаючись на різні дані, зазначив, що близько 5-6 млн українців наразі перебувають за кордоном у статусі біженців.

"Дуже часто це саме економічно активне населення - жінки 30-40 років, які могли би працювати. Частина з них і досі працює в українській економіці віддалено. Але тут є питання: чи вони платять податки, чи вони працюють на усних домовленостях із роботодавцем. Ми як рекрутери бачимо зниження вимог від роботодавців до кандидатів. Зараз головне, щоб кандидат був плюс-мінус адекватний. А всього іншого роботодавці готові навчати", - зауважив експерт.

За його словами, варто пам'ятати, що в Криму та на Донбасі на той час проживало приблизно 5-6 млн людей, які зараз не знаходяться на території, що підконтрольна Україні.

Читайте також на порталі "Коментарі" - в Україні умови для виходу на пенсію стануть ще жорсткішими: демограф розкрила причини.