Чи отримає Україна доступ до закордонних активів РФ: які варіанти обговорюються
Поки що бачимо неготовність фінансово-економічних, юридичних еліт Заходу тверезо і водночас творчо підходити до ситуації, що склалася
Триває бій за використання заморожених російських активів для відновлення України. Міністр закордонних справ нашої країни Дмитро Кулеба припускає, що ЄС вийде на відповідне рішення цього року. У Кремлі вже панікують і погрожують заходами у відповідь. І на Заході, схоже, бояться цих заходів, а тому досі не прийняли відповідних рішень. І навіть ідея Бельгії випустити боргові зобов'язання для фінансування Києва, використовуючи активи РФ як заставу для погашення боргу, не знайшла особливої підтримки в інших членів ЄС. Як може розвиватись ситуація далі? Чи отримає Україна доступ до закордонних активів країни-агресора або хоча б їх частини? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.
Ми продовжуємо спостерігати боротьбу двох юридичних підходів
Головний економіст, керівник з економічних реформ Офісу простих рішень і результатів Ярослав Романчук вважає, що Захід зараз проходить своєрідний тест на моральну стійкість, на здатність приймати інноваційні рішення на фоні Третьої світової війни, що розгортається в цілому, і рашистської агресії зокрема.
Про це, до речі, зазначає він, говорили на Всесвітньому економічному форумі у Давосі.
Але поки що, констатує Ярослав Романчук, ми продовжуємо спостерігати боротьбу двох юридичних підходів, двох концепцій.
Один із реальних варіантів – передача відсотків від зберігання
Доктор економічних наук, професор, заслужений економіст України, народний депутат V-VI скликань Олексій Плотніков нагадує, що розмови про використання заморожених російських активів на користь нашої країни ведуться практично одразу після початку широкомасштабної агресії. Тема періодично актуалізується. Але зрушень поки що немає.
Як один із варіантів - передача відсотків від зберігання. І такі кошти, щоправда, у невеликому обсязі вже передавалися Україні, зазначає Олексій Плотніков.
Важливо, щоб бельгійську пропозицію підтримала "Велика сімка"
Голова Українського аналітичного центру економіст Олександр Охріменко вважає, що Бельгія нещодавно запропонувала дуже ефективний інструмент.
"А саме – випустити боргові зобов'язання (облігації) для фінансування Києва, при цьому використовуючи активи РФ як заставу для погашення боргу. Якщо його впровадити, то ми реально зможемо почати отримувати гроші. Бо тут чітко все за європейським законодавством. І навіть, якщо РФ захоче позиватися – вона програє", – упевнений експерт.
Тепер важливо, продовжує він, щоб бельгійську пропозицію підтримала "Велика сімка" (G7) - США, Канада, Великобританія, Німеччина, Італія, Франція, Японія. З чим поки що складнощі.
"Але, якщо цьому процесу дадуть хід, Україна має добрі шанси отримати близько 200 млрд євро заарештованих активів. Так, це не одразу, а поетапно. Але у разі реалізації такого інструменту ми отримаємо реальні гроші", – прогнозує Олександр Охріменко.
Читайте також на порталі "Коментарі" - використання росактивів на користь України: стало відомо, як відреагував ЄС на ідею Бельгії.