Інструкція для українських біженців, які виїжджають до Польщі

Інструкція для біженців щодо порядку виїзду до Польщі

Громадяни України, які в результаті російської агресії покинули свою Батьківщину, можуть знаходитися на території Польщі легально протягом 18 місяців. Це стосується саме тих осіб, які виїхали до Польщі з України після 24 лютого 2022 року й хочуть залишитися в Польщі.

Що необхідно зробити, щоб легально перебувати в Польщі?

Якщо ви громадянин України, то перебувати в Польщі можна легально за таких умов:

Ви в'їхали до Польщі після 24 лютого 2022 року саме з України

Під час проходження прикордонного контролю вас зареєстрував комендант Прикордонної служби.

Якщо перебування в Польщі вважається легальним, то ви отримаєте дозвіл на тимчасове проживання. Щоб його отримати, необхідно подати клопотання. Після видачі дозволу на тимчасове проживання ви маєте право жити в Польщі протягом 3-х років. Таке клопотання можна подати не раніше завершення 9-місячного терміну від дати легального в’їзду до Польщі, але не пізніше, ніж впродовж 18 місяців, починаючи від 24 лютого 2022 року.

Що необхідно робити, щоб перебувати в Польщі легально, якщо комендант Прикордонної служби у пункті перетину кордону не зареєстрував людину?

Необхідно подати клопотання щодо надання персонального номеру PESEL в муніципалітет міста, до якого ви приїхали. Це треба зробити протягом 60 днів від дати приїзду до Польщі.

Як одержати персональний номер PESEL і в чому його переваги?

Для отримання персонального номеру PESEL треба подати клопотання в муніципалітет міста або в управління ґміни. До клопотання треба додати фотографію на фотопапері 35 мм х 45 мм та відбитки пальців. Номер PESEL дозволить, наприклад, користуватися послугами в сфері охорони здоров’я, соціальною допомогою або створити фірму в Польщі. У той же час Ви можете отримати Довірений профіль, який дозволить вирішити багато офіційних справ за допомогою інтернету.

Навіщо встановлювати програму mObywatel?

mObywatel - цифровий гаманець для документів, що дозволяє підтверджувати особу так само ефективно, як і посвідчення особи чи паспорт. Кожний повнолітній громадянин України, який має номер PESEL та довірений профіль, може користуватися послугами, які доступні в додатку mObywatel. Для підтвердження буде створено нову вкладку під назвою Дія пл (Diia.pl).

Як отримати одноразову грошову допомогу?

Громадяни України, які прибули до Польщі з Україні через бойові дії на території нашої держави й внесені до реєстру PESEL, можуть отримати одноразову матеріальну допомогу в розмірі 300 злотих на покриття найневідкладніших витрат. Ці гроші можна витратити на харчування, одяг, взуття, засоби особистої гігієни й оплату житла.

Для того, щоб отримати необхідну допомогу, треба звернутися до відповідного організаційного підрозділу ґміни й заповнити заяву. Щойно оброблять заяву, грошова допомога буде зарахована на банківський рахунок.

Для заповнення заяви необхідні такі дані:

ім’я (імена) i прізвище,

дата народження,

громадянство,

стать,

вид, серія та номер документа, за яким перетинається кордон,

інформацію стосовно дати в’їзду на територію РП,

адреса перебування,

контактні дані, включаючи номер телефону або адресу електронної пошти - якщо вони у Вас є;

номер PESEL.

Як отримати юридичну допомогу?

Кожний українець, що прибув з зони бойових дій, може отримати безкоштовну допомогу з Фонду справедливості, яким керує Міністерство юстиції. Для цього необхідно скористатися цілодобовою Лінією допомоги потерпілим за номером телефону +48 222 309 900.

Гаряча лінія працює українською, російською та англійською мовами.

Вид допомоги залежить від індивідуальної ситуації. Крім юридичної, психологічної та медичної допомоги, надається також матеріальна підтримка. Вона покриє витрати на лікування, реабілітацію, ліки, харчування (талони на харчування), придбання одягу, білизни, взуття, миючих засобів і засобів особистої гігієни.

Куди звертатися по допомогу в Польщі?

Верифікований акаунт в Facebook Посольства України

Інформація від Міністерства внутрішніх справ

Якщо у Вас немає гарантованого місця перебування в Польщі, зверніться до найближчого рецепційного центра.

Гаряча лінія +48 47 721 75 75

Більше інформації www.ua.gov.pl

Як повідомляли раніше "Коментарі", ООН повідомило кількість українських біженців з початку війни.