Експертка назвала основні стратегії боротьби з демографічною кризою в Україні
Демографічна криза є типовим явищем для країн, що перебувають у стані війни.
В Україні триває демографічна криза, причиною якої є не лише війна. Про це в інтерв’ю BBC заявила соціологиня та керівниця Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М. В. Птухи Елла Лібанова.
За словами Лібанової, демографічна криза є типовим явищем для країн, що перебувають у стані війни. Проте питання полягає в тому, як Україна планує подолати ці виклики. Вона нагадала, що депопуляція спостерігалася ще до початку війни, але її масштаби були значно меншими. Нині демографічні втрати посилилися через масову міграцію та окупацію територій.
"Якщо поглянути на графік, видно два значних провали: перший – у 2014 році, другий – у 2022-му", – зазначила соціологиня.
Лібанова спростувала прогнози, що населення України скоротиться до 25 мільйонів до 2025 року. Вона підкреслила, що нинішні прогнози є ненадійними через невизначеність війни.
"Демографічний прогноз залежить від прогнозу щодо війни. Якщо знати, коли завершиться гаряча фаза, які будуть умови миру, чи зберігається загроза нових агресій – лише тоді можна щось стверджувати. Коли кажуть про 25 мільйонів, а може й 40 – усе це припущення", – пояснила експертка.
Елла Лібанова наголосила, що природним шляхом демографічну кризу вирішити неможливо. Відновлення чисельності населення можливе лише за рахунок масштабної імміграції.
Раніше омбудсмен Дмитро Лубінець заявляв, що населення України може скоротитися з 42 мільйонів у 2022 році до 35,8 мільйона цього року. Для запобігання демографічній кризі в Україні впроваджуються програми репродуктивної медицини, які мають стати частиною довгострокової стратегії боротьби із цим викликом.
Портал "Коментарі" раніше писав, що Лубінець назвав регіони України, де найбільше скарг на ТЦК.