У яких країнах дитина може отримати громадянство там, де вона народилася: актуальний перелік 2025 року

Новонароджені діти можуть набути громадянства тієї країни, де народилися

Діти, які народилися у тій чи іншій країні, можуть стати її громадянами за правом народження. Цей список достатньо великий по всьому світу, але в кожній країні є свої нюанси. У яких країнах дають громадянство за правом народження у 2025 році – у публікації порталу "Коментарі".

Так, новонароджені діти можуть успадкувати громадянство батьків на підставі кровних зв'язків (jus sanguinis) або отримати його за місцем народження (jus soli). У другому випадку держава відразу надає громадянство всім новонародженим, незалежно від громадянства батьків, хоча у деяких випадках потрібно дотримання низки додаткових умов.

Принцип надання громадянства за місцем народження (jus soli) застосовується тією чи іншою мірою більш ніж у 60 країнах світу.

Країни з необмеженим jus soli

Це країни, де народження на території автоматично дає громадянство, навіть якщо батьки — іноземці без статусу:

США — За принципом jus soli всі діти, народжені на території США, автоматично отримують громадянство на підставі довідки з пологового будинку, а пізніше — сертифіката про народження та паспорту. (Зазначимо, що незважаючи на періодично обговорювані пропозиції щодо обмеження цього права, на даний момент 14-та поправка залишається основою автоматичного громадянства.) Також, коли дитині виповниться 21 рік, вона зможе подати заяву про возз'єднання сім'ї для набуття громадянства батьками. У 2025 році право закріплено 14-ю поправкою, а спроби обмежити його поки що заблоковані судами.

Канада та Мексика - традиційні приклади "чистого" jus soli.

Більшість країн Латинської Америки: Аргентина, Бразилія, Уругвай, Чилі, Перу, Болівія, Венесуела та інші.

Карибський регіон: Барбадос, Ямайка, Антигуа та Барбуда, Сент-Кітс та Невіс, Сент-Люсія, Домініка.

Деякі країни Африки та Океанії: Чад, Танзанія, Лесото, Фіджі, Тувалу.

Пакистан – jus soli діє із застереженням: не поширюється на дітей дипломатів.

Країни з умовним jus soli

Тут громадянство за народженням дитина може отримати при виконанні певних умов (наприклад, батьки повинні мати дозвіл на проживання або проживати в країні кілька років):

Франція - якщо батько чи мати проживає в країні або сама дитина залишається до повноліття.

Німеччина – при народженні у батьків, які проживають у країні не менше 8 років.

Ірландія — якщо батько чи мати легально перебували у країні не менше трьох з останніх чотирьох років.

Португалія – за наявності у батьків легального проживання не менше 2 років.

Великобританія – якщо один із батьків є громадянином або має постійний статус.

Інші країни Європи: Бельгія, Греція, Люксембург, Іспанія, Фінляндія, Мальта, Кіпр застосовують змішані моделі.

Латвія — з 2020 року діти автоматично набувають громадянства, якщо хоча б один із батьків — резидент чи "негромадянин" Латвії.

Чому більшість країн відмовляються від чистого jus soli

Більшість країн світу, особливо в Європі та Азії, спираються на принцип jus sanguinis, щоб уникнути так званого "туризму для народження". Цей підхід допомагає регулювати міграцію та зберігати контроль над демографічною ситуацією.

Що відбувається в США у 2025 році

На початку 2025 року президентський указ спробував обмежити право на громадянство для дітей батьків без ПМП. Однак цей указ заблокований судами, і право народження, як і раніше, діє.

Нагадаємо, портал "Коментарі" писав , що Президент США Дональд Трамп в ефірі телеканалу RSBN заявив, що не завадило б депортувати і деяких громадян США.

"У нас також багато поганих людей, які живуть тут вже давно, люди, які б'ють людей по голові бейсбольною битою ззаду, коли вони не дивляться, і вбивають людей, які заколюють вас, коли ви йдете по вулиці. … Багато хто з них народився в нашій країні. Я думаю, що нам слід вивезти їх звідси до бісової матері, якщо ви хочете знати правду", – сказав він, маючи на увазі ідею депортації громадян США, засуджених за злочини, про що він заговорив раніше цього року.