Заробіток на донатах: як Порошенко через благодійні фонди купує ОВДП

Благодійні організації Порошенка активно скуповують ОВДП та отримують відсотки

П’ятий президент України Петро Порошенко знову опинився у центрі скандалу – цього разу пов’язаним з його благодійністю та донатами українців. Намагаючись у січні зам’яти скандал з отриманням 37 млн грн від угорського уряду, Порошенко потрапив в історію із купівлею військових облігацій на 156 млн грн. Тоді він повідомив, що усі кошти спрямував на потреби української армії, а правдивість своєї заяви підкріпив квитанцією про оплату й пообіцяв, що інвестує їх в Україну "ще раз і ще раз" — допоки наша держава не здобуде перемогу.

На перший погляд, інвестиції у військові облігації в складні для країни часи є зваженим рішенням, враховуючи той факт, що до цього закликають Міністерство фінансів та Міністерство цифрової трансформації. Та за даними політолога Валентина Гладких, Порошенко вкладає у цінні папери не власні кошти, а гроші своїх благодійних організацій, куди українці донатять на військову допомогу. Благодійні організації не можуть заробляти гроші на добровільних внесках, а купівля ОВДП за народні пожертви і отримання за це відсотку – це і є – заробляння грошей, що напряму суперечить статутним вимогам фондів.

Водночас, виявляється, що не один, а відразу 3 благодійних фонди збирають народні гроші: це ГО "Солідарна справа громад", Всеукраїнська благодійна організація "Благодійний фонд Порошенка" та Благодійна організація "Благодійний фонд "РОШЕН"". Згідно з податковою звітністю ГО "Солідарна справа громад" у 2022 році отримало 152,2 млн грн, а у 23-му – 203,7 млн грн прибутку. "Фонд Порошенка" 203,9 та 357,6 млн грн відповідно. А "Фонд "РОШЕН" – 366, 7 та 516,43 млн грн. Як писали у грудні 2023 року ЗМІ, Фонд Порошенка та ГО "Солідарна справа громад" впродовж двох років спрямували на потреби військових понад 4 млрд грн. Однак, навіть якщо просумувати загальну суму прибутку усіх трьох фондів впродовж двох років, то вона складатиме близько 1,8 млрд грн.

Першим на операції із ОВДП звернув увагу ще майже рік тому експерт Валентин Гладких. Згідно з підрахунками, майже 156 млн грн у цінних паперах дозволять політику за майже два роки (22 місяці) отримати 32% прибутку, що становить близько 50 млн грн. Щобільше — цей прибуток також не обкладатиметься податком.

"У платіжці зазначено, що купує облігації "Благодійний фонд Порошенка". Це фонд, куди українці донатять Порошенку на ЗСУ. Це в тому числі гроші українців на мавіки, рації та інші речі для фронту, а не на заробіток Петру Олексійовичу. Але він їх вирішив прокрутити з користю для гаманця", — писав Гладких у своєму Telegram-каналі.

Згідно зі Статутом "Благодійний фонд Порошенка" має право організовувати збори благодійних пожертв, допомоги, внесків та іншого майна для виконання статутних завдань, а також здійснювати господарську діяльність без мети отримання прибутку. Водночас п. 6.5. Статуту передбачено, що фонд повинен використовувати благодійні внески юридичних і фізичних осіб тільки згідно з призначенням, обумовленим особою, яка зробила цей внесок.

Піарники Порошенка на початку року активно повідомляли, що він не просто "проінвестував 156 млн грн у військові облігації", а "підставив плече" державі у складні часи. Усі платежі й придбання цінних паперів фонди Порошенка здійснюють через "Міжнародний інвестиційний банк". Лише за розрахунково-касове обслуговування зазначеної операції у банку він отримав близько 1,5 млн грн доходу у вигляді комісії. Тобто фактично політик отримує подвійний заробіток завдяки такій схемі.

"Благодійність", яку Петро Порошенко намагається представити українцям як допомогу державі та Збройним силам, виявляється способом заробітку. Адже благодійні фонди є неприбутковими організаціями, а тому не можуть заробляти кошти, водночас через них Порошенко купує ОВДП, що є інвестицією, отримуючи значний прибуток навіть під час здійснення платежів. А це вже питання кримінальної відповідальності: згідно з ч.3 ст. 201-2 Кримінального кодексу України, використання благодійних пожертв з метою отримання прибутку під час воєнного стану караються позбавленням волі на строк від п’яти до семи років з конфіскацією майна.

Нагадаємо, портал "Коментарі" повідомляв, як лідер "ЄС" через "любов" до російської культури роками підігравав Кремлю.