Обшуки та відкриті кримінальні справи – що робиться у ДП "Ліси України" під керівництвом Юрія Болоховця

Юрій Болоховець намагається «відбілити» свою репутацію

Ефективний менеджер лісової галузі чи успішний "бізнесмен" на державній службі – голова ДП "Ліси України" Юрій Болоховець активно "чистить свій імідж", але…

Більшість галузей української економіки в умовах війни переживають спад, але тільки не лісова, вирубка дерев у якій є державною монополією і приносить у середньому по 2 мільйярди гривень. Принаймні таку думку генеральний директор ДП "Ліси України" Юрій Болоховець намагається донести до суспільства як через сайт підприємства, так і через ЗМІ.

Але чи це так насправді, і що змінилося на підприємстві та в галузі після розслідування порталу "Коментарі" ? Ми вирішили знайти відповіді на ці питання.

Все гаразд у лісах України?

Юрій Болоховець, який займається фактично бізнесом від імені держави на українському лісі, з початку квітня активно звітує про успіхи підприємства:

- зростання до 5,8 млрд грн доходу за січень-березень 2025 року (700 млн грн. порівняно з тим самим періодом 2024-го);

- відкритість та прозорість ринку лісозаготівель, що тепер виконується через систему Prozorro і вже укладено договори про заготівлю 2,1 млн кубометрів деревини;

- на 1,2 млрд. грн. скоротили адміністративні витрати;

- сформували Наглядову раду підприємства для зростання прозорості, ефективності та контролю за його роботою, на чолі з екс-нардепом Олексієм Кучером;

- хочуть зробити роботу підприємства інноваційнішою, наприклад, оцінювати запаси деревини за допомогою системи лазерного сканування, на що готові витратити понад 8 млн грн і вже оголосили тендер на купівлю обладнання.

Щоправда, деякі з цих досягнень дивують. Наприклад, за даними аналітичної системи YouControl у 2023-му та 2024-му роках дохід ДП "Ліси України" склав 23,5 і 23,6 млрд грн., тобто якби не зниження адмінвитрат на 1,2 млрд грн., держпідприємство закінчило б минулий рік зі збитком близько 1,1 млрд грн.

Але навіть такий сумнівний ефект від досить потужної інформаційної атаки відразу забувається, якщо врахувати, що відбувалося навколо ДП "Ліси України" та його директора у березні.

Обшуки, розслідування та кримінальні справи – чим був відомий Юрій Болоховець та його підприємство 2024-го і не тільки

10 березня громадський активіст і військовослужбовець, член ГО "Захист і Справедливість" Олександр Громов повідомив , що в столичній філії ДП "Ліси України" йдуть обшуки. А 5 березня про обшук у будинку самого Юрія Болоховця писав не тільки Олександр Громов, а й інші джерела. Хоча подробиць обшуків, та й власне офіційного підтвердження їх, не прозвучало – правоохоронцям є навіщо приходити як до "Лісу України", так і особисто до його генерального директора.

В інтернеті можна знайти інформацію, що ще в листопаді 2023 року стосовно Юрія Болоховця було відкрито кримінальне провадження за 4 статтями КК України. Йшлося про купівлю майна на суму 22,8 млн. грн. за 4 роки при офіційному доході 10,4 млн грн.

За даними журналістів, на 80 га обгородженою стіною землі в селі Івангород Чернігівської області розкинувся "приватний хутір" родини Болоховець, в якому живе він сам, його родина, партнери та друзі. Найбільш помітною фігурою серед них стали сімейство Михайла та його сина Андрія Рев, які займаються бізнесом, в якому найбільш примітними є ТОВ "Зерновий потік" та "Івангородське".

Примітні компанії тим, що згідно з декларацією про доходи Юрія Болоховця за 2024 рік Андрій Рева володіє ними спільно з дружиною гендиректора ДП "Ліси України", Людмилою. В обох фірмах дружині голови ДП належать по 33% і більше – у декларації голови "Лісу України" вказується, що його дружина отримувала зарплату в ТОВ "Івангородське" - 185 473 гривні, і ще 2 млн 567 тис. дивідендів, будучи його співвласником. Ще 36739 гривень Людмила Болоховець отримала від фермерського господарства "Ніжинське", яке на 100% належить Андрію Реві.

Тим часом, як пишуть у своєму розслідуванні журналісти, отець Андрія – Михайло Рева запевняв їх, що хутір належить йому, а Юрій Болоховець зовсім ні до чого. Але насправді Михайло Реву та Юрія Болоховця зближує не лише місце народження – те саме село Івангородське, а й ГО "Садове товариство "Стенд", в якому обидва вони вважаються співзасновниками, а також ТОВ "Мисливсько-рибальське підприємство "Єгер". Останнє на 66% належить Михайлу та Андрію Ревам, а Юрій Болоховець, як стверджує YouControl, раніше був його учасником.

Саме це розслідування журналістів привернуло до генерального директора ДП "Ліси України" увагу ЗМІ, від чого він потім був змушений "відбиватися" заявами про успіхи у квітні. Втім, не можна сказати, щоб ця увага йому сильно пошкодила. Так, кримінальне провадження відкрито у листопаді 2023 року, але судячи з даних Реєстру судових справ, останні судові дії щодо нього велися більше року тому – у лютому 2024-го Личаківський районний суд Львова дав слідству доступ до документів, судячи з усього ДП "Ліси України".

З останнім до речі, теж не все так добре, наприклад, у січні 2025-го все те ж ГБР вручило підозру голові одного з департаментів "Лісів України" - йшлося про купівлю 2500 мобільних телефонів за 18 млн грн, що було на 30% вище за ринкові ціни. За даними ЗМІ йдеться про Ігоря Ліцура, першого гендиректора "Лісів України", який сидів у цьому кріслі з жовтня 2022 по травень 2023-го.

Але найсильніше прогриміло затримання 25 листопада ще 2023 року депутата Рівненської облради, заступника голови Поліського лісового офісу ДП "Ліси України". До лютого він керував Рівненським обласним управлінням лісового та мисливського господарства. Тільки грошей у нього вилучили близько 4 млн. дол. у різній валюті. Йшлося про Віталія Суховича, який у 2024-му році визнав свою провину, отримав 5 років умовного терміну та втратив майно на 98 млн грн.

Санітарні вирубки, заниження цін та дивні тендери – на чому можна робити гроші у лісовій галузі

Справа Віталія Суховича показує масштаб грошей, які крутяться у тіньових схемах лісової галузі та ДП "Ліси України" та схем збагатитися при цьому маса.

Найпростіше, але дуже прибуткове – незаконне вирубування лісу, що визнають і в самому ДП "Ліси України". Так, у березні сайт підприємства розповів про два такі випадки з боку працівників лісгоспів.

Так, ще 2024 року група з 4 працівників підприємства регулярно проводила "санітарну" рубку для проріджування молодих (до 40 років) дерев. Насправді ж під виглядом "санітарної" проводилася рубка ділової деревини набагато старша і дорога. Результат – 12 млн. грн. збитків навколишньому середовищу, а браконьєрами зайнялося те саме ДБР, яке неспішно розслідує справу проти голови самого ДП "Ліси України", та Офіс Генерального прокурора. В іншому випадку, як стверджує прес-служба ДП, у Чернівецькій області не дали провести рубку дерева на 4,5 га лісу.

Водночас, як стверджували раніше ЗМІ, навіть на офіційно зрубаній деревині можна заробити. Йшлося про продаж лісу-кругляка за заниженими на 160 млн грн цінами, в чому нібито був винен тоді ще голова Державного агентства лісових ресурсів Юрій Болоховець. Сьогодні ж сайт ДП "Ліси України" звітує про продаж на торгах 96% лісу-кругляка, ціна якого зросла на 20%. Також дорожчають вільха, береза, сосна і навіть дрова, що дає стимул як до "санітарної" рубки лісів, попит на які зростає, так і заниження цін на нього.

Однак один із найпопулярніших способів "заробити" у держпідприємстві – провести тендер на велику суму із завищеними цінами та "потрібним" продавцем. Власне, це те, що інкримінують першому гендиректору ДП "Ліси України" Ігорю Ліцурі. І деякі тендери ДП "Ліси України" та їхні учасники викликають питання.

Так, 10 березня тендер на лісозаготівлю 35 тисяч кубометрів деревини для ДП "Ліси України" в особі його Північного лісового офісу виграло таке собі ТОВ "Діпі Ейр Газ". Втім, назвати це "тендером" не можна, адже конкурентів у компанії просто не було, що дозволило їй отримати всі 21 млн 485 тис. грн.

Компанія "Діпі Ейр Газ" не є якимось спеціалізованим підприємством із заготівлі деревини, більше того, 2020-го фірма була відома як постачальник кисню до лікарень Донецької області. При чому робила це за різними цінами. І при цьому компанія фігурувала в кримінальному провадженні за статтею "фінансування тероризму", оскільки сплачувала податки в "Донецькій народній республіці". Загалом до речі за ТОВ "Діпі Ейр Газ" перемоги у держтендерах на 505 млн грн.

Інша цікава компанія – ТОВ "Форест транс сервіс": у створеної влітку 2021 року компанії справи йшли не найкращим чином. Будучи спеціалізованою компанією з лісозаготівель, "Форест транс сервіс" заробив у 2023 році трохи більше 6 млн грн., а раніше менше. Справжній прорив у неї стався 2024-го, коли за заявленого доходу 39,8 млн грн. на надходження від держтендерів припало майже 38,7 млн ​​грн., тобто понад 97%. Іншими словами, без держтендерів "Форест транс сервіс" не заробив би майже нічого.

При цьому лише за 4 місяці 2025 року ТОВ "Форест транс сервіс" на держтендерах заробило вже понад 62 млн. грн., з яких 47 млн. припали на конкурси з лісозаготівель для ДП "Ліси України".

Перший свій тендер на заготівлю деревини для ДП "Ліси України" на 11,75 млн грн. ТОВ "Форест транс сервіс" виграло у листопаді 2024-го – і як у випадку з "Діпі Ейр Газ" це сталося без конкурентів та економії для держпідприємства.

У березні 2025 року "Форест транс сервіс" виграв ще два тендери на 13,6 млн грн., цього разу тендери виявилися як під копірку – в обох випадках брали участь по 3 компанії, але коли одна з них запросила за свої послуги менше, ніж "Форест", рішення про її перемогу було скасовано. В результаті переможця автоматично ставало ТОВ "Форест транс сервіс":

- 18 березня ПП "Бучмани" було готове надати послугу рубки деревини за 6 млн. 770 тис. грн., але перемога дісталася "Форест транс сервіс" за 6 млн. 846 тис. грн.

-20 березня ціні ПП "Закарпаття-ліс" у 6 млн 368 тис. грн віддали перевагу "Форест транс сервіс" з 6 млн 456 тис. грн.

ДП "Ліси України" чекають на кадрові зміни?

Незважаючи на привернену у січні-березні увагу ЗМІ та правоохоронців, Юрій Болоховець схоже, почувається досить впевнено і не планує залишати крісло гендиректора ДП "Ліси України". До цього крісла він потрапив 4 травня 2023 року, приблизно через місяць після звільнення з посади голови голови Державного агентства лісових ресурсів України, що сталося після звинувачення з боку Тимчасової слідчої комісії ВР Миколи Тищенка у порушеннях.

Таке кадрове призначення було досить дивним, але могло пояснюватися високими покровителями. Ним міг бути тодішній міністр екології та природних ресурсів України Руслан Стрілець, аж надто багато було збігів:

1) до Держлісагентства України Юрій Болоховець потрапив у липні 2020 року, рівно того самого місяця, коли заступником міністра екології та природних ресурсів став Руслан Стрілець;

2) саме Міністерство екології та природних ресурсів, яке у 2021-му році очолив Руслан Стрілець, було ініціатором створення ДП "Ліси України" та реформи в лісовій галузі України та є тим органом, який займається роботою галузі разом з Держлісагентством України;

3) після звіту ТСК ВР під керівництвом Миколи Тищенка, Юрія Болоховця чомусь було переведено на господарську посаду, хоча саме його вважали винним за порушення в галузі.

Втім, у вересні 2024 року Руслан Стрілець втратив свою посаду і в міністерське крісло села Світлана Грінчук. Ймовірно, саме цим пояснювалося зростання інтересу до постаті Юрія Болоховця, котрий явно влаштовував Руслана Стрільця, але, ймовірно, викликає питання у нового міністра.

Чи вдасться Юрію Болоховцю зберегти своє місце – питання відкрите, але інтерес правоохоронців до нього говорить поки що скоріше "проти" цього.