Не відстають від народних: ТОП-5 депутатів місцевих рад, чия розкіш під час війни тільки зросла
Депутати місцевих рад, чиї декларації «ломляться» від мільйонів та предметів розкоші
Незважаючи на війну, українські чиновники продовжують буквально хвалитися своїм багатством, причому часто навіть не намагаючись пояснити зростання свого добробуту. А дехто ще й покращує цей стан за рахунок Міноборони України, як це зробила депутат Дніпропетровської обласної ради Маріанна Мірошниченко.
"Коментарі" склали антирейтинг ТОП-5 депутатів місцевих рад, які різко розбагатіли за час війни і не соромилися це показувати.
№1 Марина Семененко – 1 мільйон євро, сотні тисяч доларів та десятки мільйонів гривень готівкою, бізнес-імперія, колекція картин та скандали з волонтерами
Депутатка Чернігівської міськради Марина Семененко щосили намагається будувати імідж успішного політика нового покоління, яка "зробила себе сама". І такі спроби викликані інтересом, який до себе привертає депутатка з боку колишніх колег (якось свого часу політикиня працювала у ЗМІ).
До міськради рідного Чернігова майбутня депутатка уперше потрапила у 27 років, одразу після аспірантури місцевого педагогічного університету та роботи у ТОВ "Вєна". Втім, тоді політикиня носила інше прізвище – Рейко, і стала Семененко лише в липні 2023-го. Зауважимо, що власником даної фірми, яка займалася торгівлею будматеріалами через мережу супермаркетів, був Сергій Семененко, який, ймовірно, взяв опіку над вчорашньою аспіранткою, а згодом став чоловіком і, ймовірно, спонсором політичного старту. 2010 року Марина Семененко стала членом міськради за списками "Євросолідарності".
Згодом Марина Семененко намагалася стати народним депутатом України у 2019-му та мером Чернігова у 2020-му, але обидва рази невдало. Зате ось з бізнесом у неї та її чоловіка справи непогані, що підтверджується даними з електронної декларації депутатки.
Так, у 2024-му році політикиня та її чоловік мали у декларації:
- 2 квартири, 4 житлові будинки, 2 земельні ділянки та 1 нежитлове приміщення;
- понад 20 одиниць рухомого майна – коштовності, картини та 2 тренажери вартістю 630 тисяч гривень;
- 3 легкових авто, річковий катер для риболовлі, двигун та причеп;
- право власності у 8 фірмах;
- 366 тисяч доларів, 1 млн 28 тисяч євро та близько 31 млн гривень;
- лише депутатка отримала особистий дохід у 10,7 млн. грн., а її чоловік понад 82,5 млн. грн.
Словом, розкіш, яку показує політикиня, цілком зрозуміла, але є нюанс – витоки багатства сім'ї тягнуться до ТОВ "Вєна", яке у 2013 році оголосили банкрутом і зробили це не випадково. Як повідомляли в мережі ще 2011 року, на той час на фірмі висіли численні звинувачення в ухиленні від податків та контрабанді, причому деякі з цих справ розглядали в суді ще у 2024 році.
Зараз основний дохід Марина Семененко отримує з двох джерел – як ФОП, що працює у сфері роздрібної торгівлі (5,8 млн грн.), зарплати та дивідендів у ТОВ "Кейрін", що належить їй (вид діяльності – здавання майна в оренду, статутний фонд – 150 тисяч гривень) – 4 млн 170 тис. грн. При цьому загальний дохід ТОВ "Кейрін" за 2024 рік за даними аналітичного сервісу YouControl склав 7,9 млн грн.
Також депутатці належить ТОВ "Дайрін" (вид діяльності – здавання майна в оренду, статутний фонд – 4 млн грн.) та 75% у швейцарській компанії Buddha Home.
Найбільший дохід її чоловіку Сергію Семененку – 40,3 млн грн., принесло ТОВ "Чернігівторг" (вид діяльності – оптова торгівля деревиною та будматеріалами, статутний фонд – 18 млн грн.). Загальний дохід компанії у 2024 році склав 1 млрд 57 млн грн., з яких 58 млн. грн. були зароблені на держтендерах.
Втім, чернігівський волонтер Олег Серик звинувачує чиновницю в корупції та неповазі до українців, яких політикиня за словами активіста, до лютого 2022 року не вважала за націю. Також Олег Серик стверджував, що депутатка та її чоловік через "Чернігівторг" продають Чернігівській ОВА пиломатеріали за завищеними у кілька разів цінами (пиломатеріали по 15 тисяч гривень за кубометр за ціною 5300 гривень).
Останнє твердження викликало конфлікт та з'ясування стосунків між Мариною Семененко та Олегом Сериком, під час якого політикиня хапала опонента за горло. Зрештою, сторони зійшлися в суді, де політикиня вимагала від волонтера 50 тисяч гривень, але у грудні 2024-го його програла.
Втім, Марина Семененко крім скандалів все ж таки намагається піклуватися про оточуючих, так згідно з власними деклараціями у 2023-2024-х роках вона передала на благодійність 980 тисяч гривень.
№2 Десятки тисяч євро на дружині та 110 мільйонів доларів – депутат міськради Дніпра Євген Кривошеєв
Відпочинок під час війни у Таїланді вартував місця у фракції "Слуга народу" нардепу Миколі Тищенку, а от депутат міськради Дніпра Євген Кривошеєв, який "запалював" у вересні 2024 року з колегами на Мальдівах, так і залишився членом партії "Пропозиція". Втім, це зрозуміло, адже його супутниками на вечірці були однопартійці на чолі з головою фракції Сергієм Пустовієм, а офіційно вони були у відрядженні на конференції з відновлення міста. Останнє було погоджено з мером Дніпра Борисом Філатовим, висунутим на посаду мера тією самою партією "Пропозиція".
Але повертаючись до Євгена Кривошеєва – увагу до себе привернула його дружина Ольга, яка за підрахунками журналістів одягла на себе для вечірки коштовностей на суму понад 50 тисяч євро (близько 2,3 млн грн. на вересень 2024 року).
Зауважимо, що Євген Кривошеєв та його дружина люди більш ніж небідні – 22 об'єкти нерухомості, 8 автомобілів (PORSCHE Ольги Кривошеєвої ціною у 2 млн грн. та LAND ROVER депутата у 2,1 млн грн.). Лише іноземної валюти у нардепа задекларовано 1,4 млн. дол. та 195 тисяч євро та ще 41,3 млн грн. А дохід від ФОПу, що належить йому, відсотків і здачі в оренду нерухомості склав 32,5 млн грн. за 2024 рік.
Природно, багато про що Євген Кривошеєв промовчав. Так, у декларації зазначено коштовності Ольги Кривошеєвої загальною вартістю близько 1,4 млн грн., тоді як за даними Telegram-каналів на Мальдівській вечірці дружина політика одягла їх приблизно на 2,3 млн грн.
Втім, куди цікавіше інше – звідки у депутата такі статки? Хоча офіційно він є ФОП, із 32,5 млн грн. на дохід від підприємництва припадає лише 5,8 млн., а решта – дохід від оренди нерухомості. Останньої у нього - 8 нежитлових будівель і приміщень, 3 будівлі автомийки, що належить йому, і 6 земельних ділянок (решта квартир та паркувальні місця).
Зазначимо, що початок добробуту політика могла започаткувати його мати – Тамара Ремівна Кривошеєва, яка багато років очолювала КП "Дніпропетровське міжміське бюро технічної інвентаризації" і була депутатом Дніпропетровської облради від БЮТ ще за президента Віктора Януковича. Згодом у місцевих ЗМІ Дніпра її прізвище звучало за деяких сумнівних угод з нерухомості, наприклад, промислових приміщень ДП "Трубний інститут" загальною площею понад 6 тис. кв. м. Загалом таких угод могло бути близько 100.
Наразі мати політика є адвокатом , як, до речі, і така собі Ганна Валеріївна Єрьоменко – раніше суддя Господарського суду Дніпропетровської області, яка може бути сестрою депутата.
З іншого боку, Євген Кривошеєв, який з 2015 року є депутатом Дніпровської міськради, є головою постійної профільної "земельної" комісії, тобто має до сфери нерухомості та її розподілу у Дніпрі безпосереднє відношення.
Втім, заради об'єктивності слід сказати – за любові до розкоші та сукупного стану приблизно в 140 млн грн. (дохід у 32,5 млн грн., 1,4 млн дол. та 195 тисяч євро та ще 41,3 млн грн), політик задекларував 2 млн 985 тисяч гривень благодійної допомоги у 2024-му році. Тут 1 млн. грн. на дитячу лікарню "Охматдит" у Києві, 200 тисяч гривень на купівлю ліків для поранених військових у лікарні імені Мечникова у Дніпрі та 1,75 млн грн. на купівлю дронів для ЗСУ.
№3 Подружжя Віктор Щербина та Злата Некрасова – справа про розкрадання гуманітарки, відпочинок у Таїланді та на Сейшелах
Ексзаступниця голови Запорізької обласної військової адміністрації Злата Некрасова та її чоловік, також уже колишній депутат Запорізької обласної ради, добре піднялися за час війни. Щоправда, за це до обох виникли питання у НАБУ, але судячи зі способу життя, який веде Некрасова, гроші в ексчиновниці явно водяться, що також підтверджувала і декларація її чоловіка Віктора Щербини.
У серпні 2022 року стало відомо про обшуки, які проводили спільними силами СБУ та НАБУ у будівлях міськради та ОВА у Запоріжжі. За даними ЗМІ йшлося про масштабну схему розкрадання гуманітарної допомоги, в якій допомогу крали морськими контейнерами (еквівалент 22 одиниць), вантажними вагонами (389 вагонів) та вантажними автомобілями (220 вантажівок). Цікаво, що навіть у 2023 році знайшли на двох складах близько 500 тонн неврахованої гуманітарної допомоги, завезеної у 2022-му.
У схемі ж нібито брали участь голова Запорізької ОВА Олександр Старух, його заступниця Злата Некрасова, депутат Запорізької облради Віктор Щербина та секретар Запорізької міськради Анатолій Куртєв. Зрештою, всі вони протягом 2023-2024 років втратили свої посади.
Але якщо Олександр Старух, Віктор Щербина та Анатолій Куртєв намагалися й намагаються поводитися непомітно, то колишня заступниця губернатора Запорізької області Злата Некрасова начебто спеціально дражнить суспільство. Втім, ймовірно, це відбувається тому, що вона вважає себе невинною, а протилежне так і не доведено.
Так, в мережі була інформація, що новий 2023 рік вона зустрічала в Таїланді в готелі, ніч перебування в якому коштує від 7500 до 10 000 гривень, а на Новий рік, ймовірно, ще дорожче. Проте загалом той рік важко було назвати вдалим для чиновниці – у травні її було звільнено з ОВА, а спроба відновитися через суд зазнала невдачі.
Наступний 2024 рік для Злати Некрасової був досить спокійним, а її прізвище спливло в публічному просторі у квітні 2025-го. Ексчиновниця похвалилася відпочинком на Сейшельських островах, який може коштувати від 200 до 200 тисяч євро на добу, не уточнивши, скільки витратила вона сама.
При цьому в Telegram-каналах помітили, що купальник Chanel, в якому ексчиновниця висловлювалася про скандали з російською мовою, коштує як мінімум 2800 євро (3100 євро не по акції). Також помітили на пальці Злати Некрасової скромне колечко від бренду Cartier за 1430 євро.
Треба сказати, що ювелірні вироби у своїй електронній декларації Злата Некрасова чесно декларує з 2020-го року, і, судячи з того, що там фігурують цілі гарнітури із сережок, каблучок, підвісок зі смарагдами, діамантами та перлами, 1430 євро – це справді скромно. Щоправда, ціну своїх коштовностей чиновниця жодного разу так і не вказала.
Загалом уже прийшовши на держслужбу у 2020 році Злата Некрасова була небідною жінкою, маючи 80 800 доларів та близько 1 млн грн. готівкою. Щоправда, звідки у неї ці кошти, при зарплаті у 2020-му році у 117 тисяч гривень та 87 тисяч гривень аліментів не цілком зрозуміло. Ні, формально все логічно – ще понад 700 тисяч вона заробила на продажі майна, але якого саме і звідки воно взялося, знову-таки, загадка.
Треба сказати, що, судячи з даних зі своєї останньої декларації – за 2023 рік, Злата Некрасова живе досить економно – при купівлі купальників за 2800 євро її доларова готівка скоротилася лише на 5800 доларів – до 75 тисяч. Щоправда, гривень поменшало на 300 тисяч – рівно 700 тисяч.
Також ексчиновниця не обзавелася власною нерухомістю, всі 10 об'єктів якої з її декларацій належать або чоловіку Віктору Щербині, або іншим особам, а вона нею лише користується. Також вона втратила обидва свої автомобілі - Audi і SKODA, оцінених нею напрочуд дешево, наприклад 4-річну Audi вона оцінила всього в 65 тисяч гривень, тоді як 7-річну "Шкоду" в 151 тисячу.
Іншу картину можна побачити, якщо порівняти добробут чоловіка ексзаступниці губернатора і до 2023 року депутата Запорізької облради Віктора Щербини. Так, у довоєнному 2021 році він володів 174 тисячами доларів готівкою, а в 2023 році він вказав уже 494 тисячі доларів і 30 тисяч євро. Зауважимо, що дохід Віктора Щербини у 2022-му році за його даними становив близько 10,8 млн грн. від ФОПу, пенсії та продажу нерухомості, а 2023-го близько 13,6 млн грн., з яких 8 млн. припали на нерухомість.
Все це очевидно пояснюється втечею Віктора Щербини до Словаччини на початку 2023 року, для чого він продавав нерухомість та переводив гривню у долари. У квітні 2023-го його депутатські повноваження у Запорізькій облраді було припинено.
Як неважко зауважити, зростання статків Віктора Щербини дивним чином збіглося за часом із 2022-м роком та справою про розкрадання гуманітарної допомоги. Але якщо він сам мовчить, то його дружина Злата Некрасова навіть втративши посаду на держслужбі, продовжує періодично розбурхувати громадськість своїм достатком.
№4 Не любить декларувати десятки мільйонів гривень, не проти отримати мільйони з бюджету – депутат Одеської міськради Олег Етнарович
Політичні партії, створені мерами для відстоювання своїх інтересів, як та ж "Пропозиція" у Дніпрі, часто служать тим місцем, де накопичуються місцеві політики, нерідко зі скандальною репутацією. В Одеській міськраді фракцією партії "Довіряй справам", створеною мером міста Геннадієм Трухановим, керує Олег Етнарович, який 5 років тому прогримів на всю країну.
У 2020 році прізвище депутата потрапило в інфографіку Національного агентства з протидії корупції як одного з ТОП-5 злісних ухилянтів від декларування своїх активів. За словами тодішнього голови НАЗК Олександра Новікова, Олег Етнарович приховав від декларування майно на 27,4 млн грн., посівши 4-е місце у своєрідному антирейтингу ухилянтів. Втім, жодних наслідків для депутата цей факт не мав.
Згідно з декларацією про доходи за 2024 рік одеський політик мав 11 об'єктів нерухомості, 7 авто, корпоративні права та членство в 8 юридичних особах. Також у депутата та його дружини зазначено 308 тисяч доларів, 173 тисячі євро та 767 тисяч гривень та дохід у 10 млн 861 тис. грн. Цікаво, що незважаючи на 6 фірм у своїй власності, основний дохід Олегу Етнаровичу приніс його ФОП – 5 млн. 158 тис. грн. грн., що займається оптовою торгівлею.
За даними місцевих ЗМІ, депутат раз у раз потрапляє у скандали, один з яких навіть журналісти охрестили "чисто одеською аферою". Так, 9 лютого 2022 року депутати ухвалили міську програму підтримки Територіальної оборони на 2022-2025 роки. Згідно з останніми змінами в ній міськбюджет виділяв 963,5 млн грн., і деяка частина з них нібито мала піти "своїм" людям.
Так, журналісти зауважили, що навесні 2024 року мер Геннадій Труханов оголосив конкурс серед БФ та громадських організацій на вирішення питань забезпечення Сил територіальної оборони. Передбачалося, що громадські діячі будуть подавати заявки конкурсній комісії, яка вирішуватиме – чи давати за заявкою гроші. І серед благодійників журналісти знайшли БТ "Фонд розвитку спорту та громадських ініціатив Одеси імені Сергія Ісаєвича Уточкіна".
І все б нічого, але засновником фонду та головою конкурсної комісії, яка визначає переможців, був Олег Етнарович. Ймовірно, розголос зіграв свою роль, оскільки 100 млн грн. з міськбюджету громадські діячі у 2024-му році отримали, а свої 6 млн. грн. "Фонд імені Уточкіна" не отримав. Так, згідно з даними аналітичного порталу YouControl, у 2024 році доходи БО склали 924 тисячі гривень.
Проте бюджет Одеси регулярно "підкидає" грошей фірмам депутата. Так, за даними одеських журналістів, 250 тисяч гривень із коштів міськбюджету на оплату абонементів людям з інвалідністю віддали ТОВ "Академія спорту" нардепа (сфера діяльності – робота спортивних споруд, статутний фонд – 1,6 млн грн). Вже у березні 2025 року фірма отримала від міського бюджету ще 150 тисяч гривень на оплату відвідування басейну людьми з інвалідністю та ветеранами війни.
Усього ж компанія отримала від держтендерів 2,8 млн. грн, що на тлі доходів компанії зовсім небагато. Зазначимо, що партнером депутата в "Академії спорту" є його брат Віталій Етнарович, який у 2015-му році залишив Одеську обласну прокуратуру з посади її першого заступника голови.
№5 Голова Харківської облради Тетяна Єгорова-Луценко – постраждала за чоловіка, який сховав мільйони?
Голова Харківської обласної ради Тетяна Єгорова потрапила до числа недостовірних декларантів свого майна, що було помічено Нацагенством із протидії корупції та призвело до відкриття кримінального провадження. Агентство знайшло невказану у декларації нерухомість у французькій Ніцці вартістю 88 тисяч євро (2,7 млн грн.) та "зайві" 680 тисяч гривень готівки. Зрештою, у чоловіка Віталія Луценка знайшли фірму у Франції, яка володіла рестораном у Каннах, Франція.
Сама голова харківської облради у коментарі ЗМІ зауважила, що дії НАЗК були правильними, але уточнила, що про частину майна чоловіка вона не знала, а частину не внесли тому, що дали відомості до Агентства про свій спосіб життя під час перевірки та вирішили не дублювати інформацію.
Втім, у результаті голова облради просто подала виправлену декларацію і всі претензії до неї було знято.
Цікаво, що за час війни сімейство Луценків обзавелося ще одним об'єктом нерухомості, довівши їх до 20, а також втратило автомобіль Mercedes-Benz. Втім, голову облради, що орендує Porshe Macan, навряд чи це засмутило.
Формально за час війни Тетяна Єгорова стала навіть трохи біднішою, замість 1,45 млн грн. готівкою у 2021-му році вона вказала 935 тисяч гривень за підсумками 2024-го. А ось її чоловік Віталій Луценко за той же період розбагатів рівно втричі – з 1,2 млн. грн. до 3,65 млн грн.
Однак у результаті шлюб розпався і в лютому 2025 року Тетяна Єгорова та Віталій Луценко розлучилися.
"Ось і все. Подружжя, за (корупційною) історією кохання яких ми так довго стежили, розпалося. Воно і не дивно, коли один продає частину ресторану в Ніцці за 400 доларів, а інша про це навіть не знає", – прокоментував судове рішення Київського райсуду Харкова журналіст Павло Федосенко, який повідомив про розірвання шлюбу.
Раніше "Коментарі" склали Топ-5 чиновників , які, незважаючи на гучні кримінальні справи щодо них, продовжують працювати.