Головна Статті Суспільство Скандали Григорій Козловський: тютюновий контрафакт, футбол та зв'язки
commentss Cтатті Всі новини

Григорій Козловський: тютюновий контрафакт, футбол та зв'язки

Хто такий львівський бізнесмен Григорій Козловський та як він заробив капітал

22 листопада 2022, 06:30
Поділіться публікацією:
Григорій Козловський: тютюновий контрафакт, футбол та зв'язки

Львівський бізнесмен Григорій Козловський

51-річний львівський бізнесмен Григорій Козловський єдиний у багатьох своїх сутностях – він і бізнесмен, і спортивний функціонер, і громадський діяч, улюбленець журналістів, причому не лише спортивних. Але крім всіх цих світлих сторін, за ним тягнеться густий шлейф скандалів. "Коментарі" вирішили розібратися хоча б у частині з них.


Хто такий Григорій Козловський


Офіційна біографія львівського бізнесмена виглядає майже як "американська" мрія в Україні. Козловський народився у місті Новий Розділ на Львівщині в родині електрика та прачки. До 40 років він став власником дуже прибуткового тютюнового бізнесу. Зараз Козловський один із найбагатших бізнесменів не тільки Львівської області, а й всієї України.

Почалося все з роботи у митному відділі Винниківської тютюнової фабрики у 1994 році – як згадує сам бізнесмен, за місяць йому вдалося налагодити розмитнення тютюнової продукції. Через 10 років він уже займався самостійним бізнесом у сфері нерухомості, а згодом став співвласником Винниківської тютюнової фабрики, а з 2010 року – її директором.

Про розмір особистого стану самого Козловського можна лише гадати. У своїй декларації за 2020 рік як депутат Львівської облради він звітував про дохід у 36 млн грн, та 140 млн грн у вигляді готівкових накопичень. Крім цього, Козловський володіє квартирою, нежитловим приміщенням та земельною ділянкою, орендуючи ще 7 ділянок.

Варто зазначити, що за 2017 рік у декларації було зазначено лише 16,8 млн. Про можливі причини такого стрімкого зростання добробуту ми розповімо нижче.

 

Козловський — пристрасний футболіст та досвідчений піарник


Справжня пристрасть Григорія Козловського, в якій іпостасі він і отримав первісну популярність у ЗМІ – це футбол. Як зізнавався сам бізнесмен, вже у 18 років він мав шанс стати професійним футболістом, отримавши запрошення особисто від відомого українського футбольного тренера та уродженця Вінніков, Мирона Маркевича. Тоді правда не склалося, але їхні шляхи знову перетнулися через 20 років.

Ще 2003 року Мирон Маркевич став ініціатором створення у рідних Винниках футбольного клубу "Рух", у який згодом вклав кошти та обійняв пост його президента сам Григорій Козловський.

Через 6 років ФК "Рух" перетворився з аматорського на професійний та у 2016 році почав виступати у Другій лізі чемпіонату України з футболу. 2020-го року клуб навіть потрапив до Прем'єр-ліги України. Щоправда блискучих результатів не показав.

З того часу Григорій Козловський став частим співрозмовником журналістів, насамперед футбольних. Хоча бізнесмен регулярно коментує і далеко не спортивні питання, що говорить про його потребу перебувати у центрі уваги.

Чого вартий лише ресторан на кілька поверхів та акваріумом з акулами "36 РО".
З його легкої руки Львів відвідують відомі зірки не лише України, а й світу, на зразок Томаса Андерса з легендарного у 80-ті колективи Modern Talking чи американської світської левиці Періс Хілтон.

І тут ми повернемося до найцікавішого питання – як за 3 роки з 2018 по 2020, Козловський зміг офіційно почати заробляти в 10 разів більше, ніж раніше.


Козловський — "король" тютюнового контрафакту


Український тютюновий ринок – сфера постійних скандалів та корупційних розслідувань. Офіційно, виробництво цигарок приблизно на 80% контролюється світовими тютюновими брендами, а 20%, що залишилися, ділять два українські виробники, які регулярно потрапляють у скандали про тютюновий контрафакт. Найбільшим із цих виробників і є Винниківська тютюнова фабрика.

У 90-х роках фабрика належала американській компанії RJ Reynolds Tobacco, поки не опинилася у спільній власності Григорія Козловського та іншого львівського бізнесмена Олександра Свищева. Саме їм через різні фірми на рівних паях по 50% і належить ТОВ "Винниківська тютюнова фабрика".

Треба сказати, що за Винниківською тютюновою фабрикою давно вже закріпилася слава злісного виробника тютюнового контрафакту. Так, в аналітичному агентстві "Кантар Україна" заявили, що саме ця фабрика виготовляє 62% нелегальних цигарок під маркуванням "Duty Free".

Як пояснила експерт агентства "Кантар Україна" Тетяна Свердлик, ці цигарки реалізуються у звичайній торгівлі, що дозволяє львівському виробнику недоплачувати акциз до державного бюджету на рівні 30-35 грн. на кожній пачці. Потужності фабрики можна порівняти з обсягами виробництва транснаціональних компаній і дозволяють випускати близько 2 млрд пачок на рік.

За даними агентства УНІАН, за 2016-2018 роки жодне тютюнове підприємство Львівщини не купило жодної акцизної марки, тобто вся вироблена за цей період продукція – близько 5 млрд цигарок, де-юре є контрафактною.

Втім, документальне підтвердження виробництва тютюнових виробів Винниківською фабрикою є, просто офіційно вона виробляє сигарили, тобто тютюновий продукт, а не цигарки.

Для виробництва останніх акцизні марки підприємством купувалися, щоправда такі, якими маркуються пачки по 2 сигарили, насправді ж Винниківська фабрика застосовувала їх на пачки по 20 сигарил, тим самим занижуючи реалізацію 90% своєї продукції. У всякому разі, так вважає слідство і відстоює свою версію в суді з 2021 року.

Екс-глава Закарпаття Геннадій Москаль ще 2017 року назвав дітище Козловського головним виробником сигарил для контрабанди до Європи.

Про те, що не все гладко в роботі підприємства говорить і його звітність. Так, за даними сервісу OpenDataBot за 2020 рік, Винниківська тютюнова фабрика отримала дохід 1 млрд 232 млн грн, проте за підсумками року спрацювала зі збитками 41 млн грн.

За таких збитків свого головного активу, сам Козловський, нагадаємо, відзвітував як депутат про доход у 2020 році в 36 млн грн і 140 мільйонів гривень готівки, хоча у 2017 році готівки у нього було всього на 17,6 млн грн.

 

Звідки у Козловського мільйони гривень із нізвідки


Звичайно ж, хоча тютюновий бізнес і є основним для бізнесмена, насправді він володіє ще добрим десятком фірм, а його інтереси представлені в:

- громадському харчуванні;

- готельному бізнесі (готель "Гранд-готель", відкривала який Періс Хілтон, та готельний комплекс "Святослав" у Винниках);

- будівництві, за даними "Наші гроші Львів", лідером будівельного ринку міста є група компанія "Авалон", яка отримала до 30% дозволів на будівництво від міськради. Щоправда, офіційно серед засновників прізвища бізнесмена немає, оскільки головним його власником є закритий інвестиційний фонд, але є визнання самого Козловського на засіданні одного з міськвиконкомів Львівської міськради. Фірми львівського бізнесмена, до речі, засвітилися і на будівництві в Києві.


Більшість бізнесів Григорія Козловського на нього ніяк не оформлена, тож пояснити його різке зростання доходів і накопичень всього за 3 роки непросто.

Хто допомагає Козловському


Політичний дах у вигляді мандата депутата Львівської міськради бізнесмен отримав ще 2003 року як член Партії регіонів. Наступний свій похід до влади, 2015 року він уже проводив від блоку "Солідарність" тодішнього голови держави Петра Порошенка та знову до складу депутатів міськради Львова.

Козловський не змінив партії і зі зміною президента, 2020 року обравшись до Львівської обласної ради від "Європейської солідарності", правда на політичній ниві запам'ятався виключно протистоянням із багаторічним мером Львова Андрієм Садовим. У всякому разі, останній публічно звинувачував депутата в організації нападу в травні 2019 року на співробітників мерії та співробітників "Муніципальної варти".

Але цілком імовірно, що львівський бізнесмен насправді давно користується заступництвом не рідної партії, а опонентів – Офісу президента України в особі Андрія Смирнова та російського злодія в законі Віктора Панюшкіна на прізвисько "Пан" із дев'ятьма судимостями.

Про це зайшла мова на прес-конференції Козловського 24 жовтня, і він не став відмовчуватися.

Своє знайомство з Віктором Панюшкіним Козловський повністю визнав, але наголосив, що спільного бізнесу зі злодієм у законі з російським паспортом він не має, а востаннє бачив свого знайомого на початку війни з Росією.
Також Козловський спростував чутки, що нібито через заступника голови ВП України Андрія Смирнова допоміг "Вітє Пану" уникнути потрапляння під санкції РНБО та екстрадиції до Росії. Хоча те, що сам Смирнов відпочивав у готелі, що належить Козловському, та своє знайомство з чиновником, бізнесмен визнав.

Як стверджують профільні ЗМІ, які спеціалізуються на кримінальній тематиці, саме Пан прикривав тіньовий бізнес Козловського, а той, у свою чергу, допомагав йому уникати серйозних проблем із законом, спочатку через зв'язки в Нацполіції, а пізніше і в ОП України.

Хоча прямий зв'язок заступника голови ОПУ Андрія Смирнова з Григорієм Козловським ЗМІ поки і не встановили, але чиновник давно замішаний у багатьох скандалах, причому в них він часто виступав на боці людей екс-президента Петра Порошенка. До останніх з огляду на партійний мандат Козловського належить і львівський бізнесмен.

Андрій Смирнов за версією слідства допомагав втекти з України одіозному судді Миколі Чаусу, допомагав бізнесмену Сеяру Куршутову, якого дехто називає "королем контрабанди" і представником Олександра Грановського — екс-нардепа від БПП, який нині перебуває в розшуку. І все це далеко неповний перелік скандалів, пов'язаних з ім'ям чиновника, про що "Коментарі" вже писали.

Як каже народна чутка: "Немає диму без вогню". То ж хто такий, Григорій Козловський, в українських реаліях: меценат чи …Читайте Comments.ua в Google News

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб першими дізнатися про найважливіші події!


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
comments

Обговорення

Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!