Справа Артема Шила: хто може бути ще причетний

Артему Шилу інкримінують одразу кілька епізодів злочинної діяльності

"Тектонічний здвиг" – так антикорупційні активісти і журналісти-розслідувачі назвали перспективи справи Артема Шила. Працівника СБУ, ексрадника Офісу президента НАБУ і САП підозрюють у розкраданні коштів при закупівлі трансформаторів для "Укрзалізниці" у складі організованої групи. У СІЗО Шило не провів навіть доби – вийшов під заставу. Це не дивно, адже від початку цієї історії було зрозуміло, що притягнути його до відповідальності буде край складно: надто велику рибку виловили правоохоронці у каламутній воді.

На чому Шило "проколовся"

Шилу інкримінують одразу кілька епізодів злочинної діяльності, яка стосується закупівель на Укрзалізниці. За даними слідства, він міг допомогти забезпечити потрібного переможця при закупівлях трансформаторів для УЗ. Схема вражає прямолінійністю. У листі СБУ за підписом Шило Укрзалізницю поінформували, що один з учасників торгів – фірма "Стан-Комплект" – має російський слід. При цьому СБУ не звернула увагу на інші ознаки, які могли б свідчити про причетність до Росії: керівник завода-виробника трансформаторів систематично відвідував Росію, а кінцевий бенефіціар фірми-переможця взагалі є громадянином Білорусі. В решті "переможець" торгів через зареєстровану в Болгарії фірму-прокладку закупив трансформатори у виробника в Узбекистані та перепродав їх УЗ за збільшеною майже вдвічі ціною. Збитки державі – 94,8 млн грн.

Також кидається в очі. За даними голови Центру протидії корупції Віталія Шабуніна, Шилу вже вручили підозру у справі закупівлі кабелів для УЗ. Збитки там склали 117 млн грн. Це НАБУ і САП викрили у березні цього року.

Хто може бути "в долі"

У суді прокурор заявив, що у розмовах фігуранти справи про трансформатори часто згадували "гучні" прізвища. Серед них чинний керівник Укрзалізниці Євген Лященко, віцепрем’єр-міністр – попередній керівник УЗ Олександр Камишін, міністр інфраструктури Олександр Кубраков, керівники Офісу президента.

За інсайдерською інформацією, Шило ходив не лише до них. "Рішати справи" допомагали прізвища, на які фігурант постійно посилався. Окрім перелічених вище, це також голова СБУ Василь Малюк, який особисто запросив Шила очолити головне управління "І" – управління контррозвідувального захисту об'єктів критичної інфраструктури та протидії фінансуванню тероризму. Більше того, Віталій Шабунін повідомив, що захист Шила просив суд про закритий режим судового розгляду на підставі листа від Малюка.

"Просили суддю не зачитувати, бо розголошення відомостей може зашкодити діяльності СБУ і національній безпеці", — написав Шабунін.

Посилався обвинувачений і на прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, а також на Михайла Федорова – віце-прем'єр-міністра, міністра цифрової трансформації. Поговорюють, що саме Федоров сприяв працевлаштуванню Шила в ОПУ і ніс за нього неформальну відповідальність.

Коли і чому згустилися хмари над Артемом Шилом

Впливові прізвища в арсеналі Шила підвищили його статус у колі великих бізнесменів. Вони вбачали у ньому вікно можливостей для вирішення проблем, адже "телефон Шила здатен творити чудеса". Але проблеми по факту не вирішувались. За чутками, між колишніми партнерами почав визрівати конфлікт: вони стали шукати можливості вплинути на неконтрольованого Шила, в правоохоронних органах зʼявилася відповідна інформація. Державне бюро розслідувань нібито ще у вересні 2023 року ініціювало щодо Шила негласні слідчі дії, а Офіс президента – звільнення з СБУ. Крім того, з інсайдерських джерел відомо, що ДБР готує Шилу ще одну підозру.

Схоже, що фігурант просто загрався, адже свої "зобов'язання" перед бізнес-партнерами не виконував, вбачаючи у них, перш за все, джерело для збагачення. Це підтверджують записи розмов, які є в розпорядженні слідства.

У середині 2022 року проінформовані джерела з оточення колишнього СБУшника говорили, що Шилу після повернення до роботи в структуру Укрзалізниця більше не цікава. Йому нібито стала цікавіша оборонка і "розбуваніє ігрових площадок". І це також знайшло підтвердження – одразу ж після відсторонення обвинуваченого з високої посади, з’явилась петиція про заборону в Україні онлайн-казино, яка у той же день набрала необхідну кількість голосів і стала однією з тем у щоденному зверненні президента.

Хто після Шила

Коли стало відомо про затримання Шила, засновник і головний редактор видання "Наші гроші" Юрій Ніколов висловив сподівання, що його свідчення проллють світло на багато цікавих речей.

Наразі достеменно невідомо, що він розповідає. Але крісла, які досі вважалися дуже стійкими, захиталися. Перш за все під Олександром Кубраковим. За даними Ніколова, його планується усунути з посади, замінивши Юлією Свириденко, яка є міністром економіки України та першою віце-прем'єр-міністеркою.

"Кубраков, який не так давно був президентським фаворитом і навіть входив до шорт-листа кандидатів на прем'єрську посаду, випав з довіри Банкової", – написав журналіст.

Справи Шила створюють ще більше незручностей і для його негласного "куратора" Михайла Федорова, до якого і без того накопичилось чимало претензій. Згадати хоча б резонансний корупційний епізод в Держспецзв’язку, сумніви щодо освоєння грошей на армію дронів, а також російських резидентів Дія.City.